Účastníci
- Byzantion – Collegium musicae slavicae, Praha
- Consortium musicum, Plzeň
- Dětský pěvecký sbor Berušky, Klatovy
- Dívčí akademický sbor (FPE ZČU), Plzeň
- Česká píseň, Plzeň
- Flétnový soubor, Chamerau (D)
- Fontána, Mariánské Lázně
- Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
- Hornická kapela (Knappschaftskapelle), Bodenmais (D)
- Hutnik, Třinec
- DPS Jitříčko, Hradec Králové
- Jitro, Hradec Králové
- Kolegium pro duchovní hudbu, Klatovy
- Lamer Winkel Vierg'sang, Lam (D)
- Kirchenchor Mariä Himmelfahrt Bad Kötzting (D)
- DPS Mariella, Plzeň
- Nokturno, Sezimovo Ústí
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais (D)
- Musica con GRAZia, Štýrský Hradec (A)
- Pěvecký sbor jihočeských učitelek, České Budějovice
- Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU), Plzeň
- RadHost, Praha-Hostivař
- Rolnička Praha
- Dětský pěvecký sbor Sedmikrásky, Klatovy
- Vox Imperfecta, Plzeň
^ Nahoru « Zpět DPS Sedmikrásky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Sedmikrásky vznikl v září roku 2012 a jeho činnost je velmi pestrá. Zahrnuje koncerty vánoční, charitativní, sbor se již pravidelně účastní festivalu Plzeňské notování a akcí klatovské Základní umělecké školy. V březnu 2014 měl sbor tu čest zazpívat si společně na koncertu s Jaroslavem Uhlířem. V současné době tvoří sboru asi 60 zpěváků ve věku od sedmi do jedenácti let.
Všechny Sedmikrásky spojuje radost ze společného zpívání.
^ Nahoru « Zpět Pěvecký sbor jihočeských učitelek
České Budějovice
Pěvecký sbor jihočeských učitelek (PSJU) byl založen v předjaří r. 1963 svým sbormistrem Theodorem Pártlem na Pedagogické škole v Prachaticích a od r. 1993 pokračuje při Biskupském gymnáziu v Č. Budějovicích, kde začal zpívat také s mužskými hlasy jako sbor smíšený. Počátkem příštího roku dovrší 50 let svého trvání. Široký repertoár sahá od lidových písní přes klasiky sborové tvorby až po skladby současné. Během své činnosti koncertoval po celé naší vlasti i téměř v celé Evropě (Anglie, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Chorvatsko, Itálie, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko aj.). Uskutečnil řadu rozhlasových a televizních záznamů, přímých přenosů (též v Německu a ve Švýcarsku), natočil LP desku a tři CD. Na festivalech, přehlídkách a soutěžích získával vždy přední ocenění (zvl. 1. cena a absolutní vítězství na Internationaal koorfestival v Haagu v r. 1975).
^ Nahoru « Zpět Česká píseň Plzeň
Plzeň
Podnět k založení sboru dal v r. 1954 významný český hudební skladatel Zdeněk Lukáš. Sbor spolupracoval s Československým rozhlasem Plzeň, pro nějž studoval úpravy lidových písní. Vedle toho se věnoval i nácviku tvorby soudobé, částečně z dílny Zdeňka Lukáše. Repertoár byl průběžně obohacen i o díla jiných hudebních velikánů. V poslední době sbor úspěšně provedl vokální party závažných orchestrálních kompozic, např. The American Te Deum K. Husy, Chichester Psalms L. Bernsteina, The Joy Of The Prayer M. Kalmanoffa a Dvořákovo Stabat Mater. Česká píseň si dokázala vytvořit a udržet pověst kvalitního amatérského sboru, o což se postupně zasloužila celá řada vynikajících sbormistrů včetně současného sbormistra Vojtěch Jouzy, hobojisty České filharmonie. Sbor se tak těší nejen přízni publika, ale i odborné veřejnosti. Na svém kontě má stovky koncertů doma i v zahraničí, úspěšnou účast na pěveckých soutěžích, několik evropských turné a mnoho studiových nahrávek.
^ Nahoru « Zpět Dětský pěvecký sbor Berušky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Klatovy, Čapkova ul. a zpívají v něm děti ve věku 7–11 let. Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí Dana Martinková. Pěvecký sbor se zúčastňuje nejrůznějších festivalů sborového zpěvu (Evropský festival duchovní hudby Šumava–Bayerischer Wald, Májová přehlídka klatovských dětských pěveckých sborů, festival Adventní zpěvy Praha, Doteky, Synagoga zpívá, Je kraj, kde voní tráva, Světlo za Lidice aj.). Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajského kola soutěže dětských pěveckých sborů. V loňském roce pěvecký sbor vystupoval na akcích města, organizoval školní koncerty, vystoupení pro seniory i děti z mateřských škol. Sbor již několikrát účinkoval v SRN a natočil 9 DVD ze svých koncertů.
Webové stránky sboru www.berusky-klatovy.com
^ Nahoru « Zpět Rolnička Praha
Praha
je pěvecký sbor dětí a mládeže z Prahy a blízkého okolí. Pracuje od roku 1978 pod vedením svého zakladatele Karla Virglera. Sborové studio Rolnička má přes 240 zpěváků od 5 do 18 let v 5 odděleních. V koncertním sboru zpívá 50 členů ve věku od 10 do 18 let.
DPS Rolnička Praha každoročně uvádí 30 – 40 koncertů jak v České republice, tak v zahraničí.
Úspěšně koncertovala ve většině evropských zemí a třikrát i mimo Evropu. Získala také řadu ocenění na mezinárodních sborových soutěžích. Naposledy to byly: v létě 2012 Grand prix na festivalu Northern Bel canto v Petrohradu v Rusku, v červenci 2014 druhé místo na prestižní soutěži v Cantonigros ve Španělsku a v říjnu 2014 zlaté pásmo na Jirkovském písňovaru. Účinkuje ale také na benefičních koncertech pro seniory, nemocné a děti.
Repertoár sbru tvoří hudba všech žánrů – duchovní hudba od gotiky po současnost, klasická i moderní světská sborová hudba i hudba lidová.
Rolničku už mnoho let doprovází klavíristé Ondřej Konopa a Jakub Mikeš. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a jeho činnost podporuje Hlavní město Praha.
^ Nahoru « Zpět Musica con GRAZia
Štýrský Hradec
Umělecký vokální ansámbl Musica con GRAZia ze Štýrského Hradce byl založen v roce 1995. Od roku 1999 je jeho stálou uměleckou vedoucí a dirigentkou Zuzana Ronck.
Nová poznávání široké palety vokální tvorby, pěvecké společenství a koncertní činnost jsou motivací uměleckého působení souboru. Repertoir "Musica con GRAZia" je velmi různorodý: od programů které jsou zaměřeny na světskou a capellovou hudbu renaissance přes a capellové programy hudby duchovní až po premiéry soudobých rakouských skladatelů.
Vokální těleso "Musica con GRAZia" spolupracovalo na produkcích Monteverdiho Marienvesper, Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha a Missy Salisburgensis Heinricha lgnaze Franze Bibera. Na svých koncertních zájezdech navštívil vokální ansámbl Musica con GRAZia Londýn, Potsdam a Siennu, ve Slezsku Wroclaw, Oberglogau a Karvinou. Koncertoval také na festivalu duchovní hudby v Šumperku, v jihočeském klášteře Zlatá Koruna a v bratislavské katedrále sv. Martina.
^ Nahoru « Zpět Hutnik
Třinec
Polský pěvecký soubor HUTNIK patří k nejlepším polským pěveckým sborům v České republice. Za 60 let činnosti koncertoval ve dvaceti zemích Evropy. Koncertní turné zavedly sbor do významných kulturních stánků v Praze (Klementinum), Varšavě a Krakově (Národní filharmonie) a také do evropských metropolí (Vídeň, Londýn, Vilnius, Helsinky, Řím, Bratislava, Budapešť, Berlín). V roce 2009 byl soubor na 13. světovém festivalu polských pěveckých sborů ze zahraničí v polském Košalině vyznamenán Zlatou medailí za dlouholetou popularizaci polské kultury v České republice.
U příležitosti 60. výročí umělecké činnosti sbor získal Cenu města Třince za dlouholetý přínos pro město Třinec v oblasti sborového zpěvu.
V říjnu 2014 se sbor zúčastnil Mezinárodního festivalu Gaude Cantem v Bielsku – Bialej v Polsku, kde získal nejvyšší ocenění ve své kategorii.
Uměleckým vedoucím a dirigentem je pan Cezary Drzewiecki.
^ Nahoru « Zpět Flétnový soubor
Chamerau (D)
Flétnový soubor v Chamerau tvoří sedm děvčat ve věku 10-17 let pod vedením paní Veroniky Nerud. Již několik let doprovází soubor „rodinné“ („dětské“) bohoslužby s rytmickými písněmi. K nácviku vybraných písní dochází v rámci několika setkání před bohoslužbami, v uvolněné a nenucené atmosféře.
Soubor se zaměřuje především na doprovod moderních rytmických písní zpívaných společenstvím. Každá z jednou za měsíc konaných rodinných bohoslužeb má odlišné téma. Společně s flétnovým souborem písně při bohoslužbách hudebně dotvářejí ještě varhaník Andreas Wierer a předzpěvák Johann Fersch.
^ Nahoru « Zpět Kirchenchor Mariä Himmelfahrt
Bad Kötzting (D)
Der Kirchenchor der Pfarrei Pfarrei Mariä Himmelfahrt – Bad Kötzting wird seit 1990 von Wolfgang Riegraf geleitet und verfügt über ein Repertoire von Gregorianik bis zur Gegenwart.
Zum größten Teil bringt sich der Chor in der Liturgie ein. Im Rahmen des Europäischen Festivals geistlicher Musik Böhmerwald – Bayer. Wald feiern die Sängerinnen und Sänger gemeinsam mit dem tschechischen Chor die Hl. Messe in der Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt.
^ Nahoru « Zpět Dívčí akademický sbor (FPE ZČU)
Plzeň
Dívčí akademický sbor byl založen na katedře hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v roce 1993. Vystupuje na samostatných koncertech v ČR i v zahraničí (Francie, Německo, Polsko, Slovensko), při větších hudebních projektech spolupracuje s komorními orchestrálními tělesy (Collegium Musicum d´Aquitaine Bordeaux, Komorní orchestr katedry hudební kultury, Symfonický orchestr univerzity v Regensburgu, Folklórní soubor univerzity Kolín n. R.,…). Za dobu svého působení získal sbor řadu vítězství a předních cen na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech (Young Prague, IFAS Pardubice a Akademické Banské Bystrice, Jaro se otvírá, Festa academica, Smetanovské dny v Plzni, Festival sborového umění Jihlava,…), opakovaně je oceňována jeho vyspělá hlasová kultura. Ve svém repertoáru má nejen skladby starých mistrů a úpravy lidových písní, ale zvláště se zaměřuje na kompozice 20. století.Sbormistryněmi jsou doc. Daniela Mandysová a dr. Romana Feiferlíková.
^ Nahoru « Zpět Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU)
Plzeň
Plzeňský akademický sbor je mužský komorní sbor, jenž od jara 2013 pracuje pod vedením Víta Aschenbrennera na Katedře hudební kultury plzeňské pedagogické fakulty. V současnosti je jediným mužským sborem působícím v jihozápadních Čechách a snaží se navázat na kdysi bohatou tradici mužského sborového zpěvu v tomto regionu. Za svoji krátkou historii usiluje toto mladé těleso o precizní a přesvědčivou interpretaci skladeb 18.-20. století. Významnou součástí jeho činnosti je spolupráce s Dívčím akademickým sborem. Festivalové koncerty budou jeho první veřejnou prezentací vůbec.
^ Nahoru « Zpět Kolegium pro duchovní hudbu klatovy
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005).
V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
Roku 2011 bylo Kolegium přizváno k realizaci hudební nahrávky pro novou expozici klatovských Katakomb (natáčení jezuitských skladeb klatovského původu) a u příležitosti slavnostního otevření této expozice provedlo Mozartovu Dominicus-Messe.
^ Nahoru « Zpět Consortium musicum
Plzeň
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
^ Nahoru « Zpět Hornická kapela (Knappschaftskapelle)
Bodenmais (D)
Tradice hornické kapely v Bodenmais sahá až do roku 1760, kdy se v osadě usadilo několik českých horníků. Na kapelu, přiměřenou svému společenskému postavení, byli náležitě hrdí – avšak když byla v Bodenmais r. 1962 ukončena těžba, ztichly také hudební nástroje místních horníků.
Roku 1970 založil Erich Redman mládežnickou dechovou kapelu, která se později stala součástí obnoveného Knappschaftsverein („Hornického sdružení“). První hudební úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a kapela se stala žádanou v širokém okolí. Roku 1980 byla bodenmaiským muzikantům propůjčena spolkovým prezidetem medaile „Pro-Musika“.
Od roku 2000 vede dechový orchestr v hornických krojích Johann Kuchl. Repertoár tělesa obsahuje vedle úprav klasických skladeb také soudobé původní skladby a úpravy písní z muzikálů, žánrově pop, rock i swing; celkový výčet pak doplňují tradiční melodie a nápěvy v podání více než 50 instrumentálních hráčů.
Zvláště vznamné postavení má v bodenmaiském hornickém spolku, který zaštiťuje kapelu navenek, hudební vzdělání. Vedle klasického hudebního vzdělávání nabízí také dvě přípravná hudební oddělení, výuku hry na zobcovou flétnu a orchestr pro začínající hráče na dechové nástroje.
Zvláštní místo v hudebních aktivitách Hornické kapely a celého spolku zaujímá bezpochyby slavnostní Výroční koncert (pravidelně na Boží hod Velikonoční) a prosincový svátek patronky horníků sv. Barbory.
^ Nahoru « Zpět Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie
Bodenmais (D)
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše J.Haydna (Missa brevis in F, Hob.XII:1, Missa Scti Joannis de Deo („Kleine Orgelmesse“, Hob.XII:7) a W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše" KV 317, "Spatzenmesse" KV 220, Mše C dur („Orgelmesse“, KV 259), Mše D dur KV 194) s doprovodem orchestru – vedle původního sborového repertoáru v tradici německého cecilianismu (Filke, Gruber, Kempter aj.). V roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
^ Nahoru « Zpět Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
Haibühl-Honenwarth (D)
Sbor založil v roce 2012 Ewald Pirtzl z bývalých chrámových sborů obou farností. Vzhledem k tomu, že oba sbory mají značné problémy s doplňování sborového dorostu, jevil se tento postup jako dobrá možnost udržení funkčního chrámového sboru v obou spojených farnostech. Ewald Pirtzl, který působil již od roku 1982 vedle Gereona Schlepütze jako druhý varhaník v Haibühlu, převzal po Schlepützově penzionování zcela varhanický úřad, stal se církevním hudebníkem tohoto farního společenství a zároveň vykonává kostelnickou funkci v Hohenwarthu.
Sbor pravidelně vystupuje při bohoslužbách v Haibühlu i Hohenwarthu, účinkuje při různých církevních slavnostech a usiluje o pěstování pokladu liturgické hudby rozličných stylových epoch na pokud možno vysoké úrovni. Repertoár přirozeně sestává v první řadě ze zpěvů určených pro liturgické potřeby církevního roku.
^ Nahoru « Zpět Lamer Winkel Vierg'sang
Lam (D)
Autentická, původní lidová hudba z bavorské části Šumavy s písněmi, tradiční „šumavskou mší“, „selskou mší“ a dalšími duchovními zpěvy tvoří základní repertoár „Lamského čtyřzpěvu“, který vystupuje v obsazení Hans Eckl (1. hlas), Klaus Huber (2. hlas), Hermann Koller (3. hlas), Otto Vogl (bas). Již více než jedenáct let ztělesňuje tento kvartet (doprovázený mladými talenty na strunné nástroje, citeristkou Anjou Schönsteiner z Waldmünchen a kontrakytaristou Florianem Beerem z Rötz), novou dimenzi bavorské tradice mužského čtyřhlasého zpěvu. Bavorská Šumava coby „písněmi nejbohatší oblast Německa“ poskytuje těmto čtyřem zpěvákům opravdu bohatý repertoárový základ, v němž lze ale rovněž nalézt další hornobavorské nebo jihotyrolské písně.
^ Nahoru « Zpět RadHost
Praha-Hostivař
Pěvecký sbor rodičů RadHost byl založen v únoru 2001 sbormistryní Lucií Valentovou a převážně maminkami dětí, které tehdy docházely na hodiny sborového zpěvu nebo nástrojů v Základní umělecké škole v Praze 10–Hostivaři.
Zprvu malé těleso se postupně rozrůstalo, přibyly první mužské hlasy a již v červnu téhož roku měl sbor premiéru s Truvérskou mší Petra Ebena na koncertu sborů ZUŠ.
Jak plynuly roky, ze společenství lidí s podobnými zájmy se stávalo kompaktní těleso, které si zvolilo svůj název, mající vztah k Hostivaři a stalo se členem Unie českých pěveckých sborů.
Dnes je v RadHosti 36 zpěvaček a 11 zpěváků, sbor zkouší jednou týdně, účastní se pravidelných jarních a podzimních soustředění. Do našeho repertoáru patří již zmíněná Truvérské mše a dále například Mozartova Korunovační mše, Laburdova Missa in Fa, klasická Rybova Česká mše vánoční a Dvořákovo Te Deum, které jsme měli tu čest si zazpívat po boku Dvořákova komorního sboru z Kralup nad Vltavou v kostele sv. Václava v Kralupech. Na podzim loňského roku se RadHost zúčastnila mezinárodní soutěže pěveckých sborů Praga Cantat a umístila se v kategorii velkých smíšených sborů v krásně třpytivém stříbrném pásmu.
^ Nahoru « Zpět DPS Mariella
Plzeň
Sbor působí již od r. 1990 v 15.základní škole v Plzni. Od založení sboru stojí v jeho čele sbormistryně Mgr.Marie Nováková, na klavír doprovází Mgr.Hana Bezděková (obě pedagogicky působí na výše zmíněné škole).
Mariella vyvíjí bohatou kulturní i humanitární činnost, získal četná ocenění na různých soutěžích a festivalech. Spolupracuje s Českým Červeným křížem, charitou, Hnutím na vlastních nohou, Západočeským hudebním centrem ( poměrně často uvádí novinky soudobých skladatelů, některé skladby byly věnovány skladateli přímo tomuto sboru), nezapomíná ani na důchodce, pro něž pravidelně vystupuje.
Navazuje a udržuje kontakty též s jinými sbory z České republiky i zahraničí. Sbor je již dobře znám plzeňské kulturní veřejnosti. Byl vybrán Stálou misí při Radě Evropy ve Štrasburku, aby reprezentoval Českou republiku ve dnech 27.-30.dubna 2004 na slavnostním zasedání Parlamentu Rady Evropy ve Štrasburku při příležitosti představení nových členů Evropské unie a při dalších akcích, s touto událostí korespondujících. Zúčastnil se mnoha společných projektů s jinými sbory či hudebními tělesy,
v poslední době jmenujme např. slavnostní mši v chrámu sv.Víta v Praze pro Hnutí na vlastních nohou p.Běly Gran Jensen z Norska nebo účast na Rekviem za Václava Havla v kostele sv.Anny v Praze – oba pořady byly přenášeny Českou televizí. V červnu 2013 zpívala Mariella při Mši pro Evropu ve štrasburské katedrále a při slavnostní vernisáži dětských prací v Radě Evropy, uspořádané při příležitosti oslav 1150.výročí příchodu slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu.
Úsilí sbormistryně a vedení sboru směřuje nejen k dosažen co nejlepší interpretační úrovně, ale i k vytvoření a fixaci životního stylu, který preferuje jiné hodnoty, než pouze spotřebu a hmotné statky. Snaží se prostřednictvím společného zpěvu přinášet radost a pohodu jak sborovým zpěvákům a dospělým ve vedení sboru, tak především posluchačům, jimž děti své umění předávají.
^ Nahoru « Zpět Fontána
Mariánské Lázně
Smíšený pěvecký sbor Fontána byl založen roku 1968. Od r. 1989 je jeho sbormistrem Pavel Urban. V minulých letech podnikl sbor úspěšné zahraniční cesty do Itálie, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Dánska, Polska a přivítal na domácí půdě mnoho zahraničních sborů. V současnosti má kolem 30 členů a sdružuje amatérské zpěváky a milovníky hudby různých povolání.
Repertoár sboru je velmi pestrý - zahrnuje duchovní písně 15.- 19. století, italské madrigaly, české a evropské lidové písně, americké spirituály, písňové cykly, operní sbory a cykly vánočních písní. Během své existence nastudoval sbor řadu rozsáhlých vokálních skladeb českých i světových autorů (A.Dvořák, L.Janáček, J.J.Ryba, Z.Lukáš, M.Bok, J.Pavlica, J.Haydn ad.).
Sbor každoročně vystupuje při zahájeních lázeňské sezony v Mariánských Lázních, pořádá adventní a vánoční koncerty a již 16 let organizuje Mariánský festival duchovní hudby. Dlouholetá je spolupráce sboru se Západočeským symfonickým orchestrem.
Koncerty ve společenském domě Casino jsou vyvrcholením mariánskolázeňské koncertní sezony.
^ Nahoru « Zpět Nokturno
Sezimovo Ústí
Pěvecký sbor Nokturno byl založen před 25 lety v roce 1983 jako sbor ženský. Od roku 1993 už vystupuje jako sbor smíšený. Nezaměřuje se pouze na jeden hudební žánr. Zpívá skladby starých i novodobých mistrů, nechybí lidové písně, spirituály, ukázky z oper a muzikálů, ale ani soudobé populární melodie.
Nejkrásnější období bývá v čase vánočním. To vystupuje sbor v řadě koncertních síní a kostelů a na jejich koledy, pastorely, ale i ukázky z vánočních mší se těší posluchači v mnoha místech táborského okresu.
Nejen vánoční, ale rovněž i pravidelné jarní koncerty mívají úspěch také proto, že společně s Nokturnem vystupuje dětský pěvecký sbor Nokturňáček. Oba sbory řídí Mgr. Jarmila Hlubinková.
V loňském roce navázal pěvecký sbor Nokturno velice hezkou spolupráci se slovinským mužským pěveckým sborem z Medvode, několik let spolupracuje i s chrámovým pěveckým sborem v rakouském Litschau.
Již sedm let organizuje Nokturno spolu s městem Sezimovo Ústí Jarní festival sborového zpěvu. Za tu dobu zde vystoupila již hezká řádka dětských, ženských, smíšených, ale i mužských sborů z celého jihočeského regionu.
Řada vystoupení pěveckého sboru Nokturno znamená spoustu práce, avšak všichni členové zpívají pro radost nejen sobě, ale i svým posluchačům.
informace o sboru na portálu České sbory
^ Nahoru « Zpět Byzantion – collegium musicae slavicae
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie ( tehdejší hudební formy, jako byly kanony. tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru (J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
^ Nahoru « Zpět Jitro
Hradec Králové
Smíšený sbor Jitro založili r. 1998 otec a syn Skopalové jako absolventský sbor Královéhradeckého dětského sboru Jitro. Dnes jsou jeho členy nejen žáci Skopalovy sborové školy, ale i další zkušení zpěváci z Hradce Králové a okolních měst. Počet stálých členů se pohybuje kolem třiceti.
Kromě běžné koncertní činnosti v ČR i v zahraničí (Německo, Francie, Švýcarsko, Itálie) se může sbor pochlubit také dalšími zajímavými projekty, např. natáčením hudby k filmu J. Jakubiska Kytice (hudba Jan Jirásek), muzikál Pinokio nebo spoluúčinkování s hradeckým divadlem Jesličky v rámci Mezinárodního festivalu divadel evropských regionů v představení Poutníkem v Labyrintu. Sbor pravidelně koncertuje s Filharmonií Hradec Králové v rámci abonentních koncertů. Společně s Komorní filharmonií Pardubice vystoupil sbor v roce 2003 na Pražském jaru, kde společně přednesli světovou premiéru Mozartovy mše C Dur Missa Solemnis.
Repertoár Smíšeného sboru JITRO, budovaný od závažných mešních cyklů (Bach, Mozart, Vivaldi) až po muzikály a lidové písně přes soudobou tvorbu (Jirásek, Lukáš, Ben–Amots), nabízí velký prostor pro uplatnění dlouholetých sborových zkušeností všech zpěváků.
Vedení sboru: Sbormistr: Mgr. et Bc. Jan Fajfr (*1974)
^ Nahoru « Zpět DPS Jitříčko
Hradec Králové
Sbor Jitříčko je součástí Královéhradeckého dětského sboru Jitro a zároveň je pro jeho zpěváky poslední zastávkou před vstupem do hlavního koncertního sboru Jitro. Zpívají zde děti ve věku od 11 do 14 let, kteří zkouší již souběžně s hlavním sborem. Repertoár sboru zahrnuje jednohlasé a vícehlasé písně období gotiky a renesance až po tvorbu současných autorů. Každým rokem uskuteční tento sbor několik vystoupení v Hradci Králové, vystupoval však také v Praze, Tachově, Liberci a Olomouci. Velmi úspěšné byly i zahraniční zájezdy do Německa, Rakouska, Francie a Maďarska. Mezi největší úspěchy Jitříčka patří vítězství v roce 2003 na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc a získání zlatého pásma v kategorii dětských sborů na Mezinárodním festivalu a soutěži pěveckých sborů Bohuslava Martinů v Pardubicích (2009). Dlouholetým dirigentem tohoto sboru byl Ph.D. Jiří Skopal, v současné době je sbor pod vedením sbormistryně Lucie Fárové. Se sborem spolupracuje klavírista Doc. Michal Chrobák.
^ Nahoru « Zpět Vox Imperfecta
Plzeň
Vox imperfecta (vox - hlas, imperfecta - nedokonalý, ale také nehotový, stále se vyvíjející...)
Komorní smíšený pěvecký sbor založený roku 2006 v Plzni. Vznikl z původní studentské scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie u Františkánského kláštera, pravidelně doprovází liturgii mše svaté, s duchovní hudbou seznamuje širokou veřejnost na koncertech nejen v západních Čechách.
Sbor se zabývá interpretací hudby převážně starších období s důrazem na období renesance a baroka. Sbormistrem je Pavel Dolanský.